top of page
  • Youtube

Armagedon komunikacyjny czas zacząć.

  • Zdjęcie autora: Adam Ruda-Rożniakowski
    Adam Ruda-Rożniakowski
  • 4 lip 2022
  • 5 minut(y) czytania

Dopytywałem się kilkakrotnie Rzecznika ZDiT w Łodzi co z Aleksandrowską. Za każdym razem otrzymywałem zdawkowe odpowiedzi lub byłem zbywany brakiem decyzji.

Dziś coś już wiemy i o tym jest ten artykuł. Na kilka pytań nie mamy odpowiedzi, ale o tym na końcu.

Rusza remont Aleksandrowskiej w Łodzi, ale zacznijmy od początku.

Historia przygotowań do remontu w telegraficznym skrócie:

Aleksandrowska w Łodzi, na odcinku od Szczecińskiej do granicy z Aleksandrowem Łódzkim nadaje się do remontu od dekady. Łódź uzyskała finansowanie na remont ulicy w zeszłym roku. Lider większości w Radzie Miejskiej Łodzi obiecywał na swoim profilu, że remont zacznie się już w czerwcu 2021. Później okazało się, że ZDiT wyrobił się z przetargiem dopiero na koniec lipca, a ze względu na poprawki w przetargu procedura się przeciągnęła tak, że oferty otwarto na koniec sierpnia 2021 roku. Okazało się, że najtańsza z ofert przekracza budżet Łodzi o jakieś tam 6000000 zł i geniusze w Łodzi obrazili się, że tak drogo no i unieważnili przetarg. Nie trzeba mieć nic wspólnego z inwestycjami drogowymi, żeby kpić z absurdalnych zapowiedzi, że jak się powtórzy przetarg na początku 2022 to będzie taniej. Tu mi się przypomina takie stare powiedzenie przypisywane Platonowi: Zbyt mądrzy na angażowanie się w politykę są karani rządami głupszych.

Nowy przetarg oczywiście nie został ogłoszony w styczniu 2022 no bo po co się spieszyć skoro można go przeprowadzić w kwietniu. Pisaliśmy o tym, że oferenci sygnalizowali, iż nie da się tak poważnego remontu przeprowadzić do końca listopada 2022, co było wymogiem, ale inwestor, czyli Łódź, była nieugięta i data 30 listopada 2022 roku pozostała. Jeszcze do tego wrócę.

Przetarg został rozstrzygnięty, wykonawca od maja buja się z pozwoleniami i dokumentami, rzekomo lada dzień wejdzie na budowę, rzekomo w lipcu, ale nawet najstarsi górale na dziś (4 lipca) nie wiedzą, czy to będzie jutro, czy 31 lipca, ale w lipcu. Tutaj dodam, że przy powtórzeniu przetargu najtańszy oferent znowu dał o 6 mln więcej niż Łódź miała w kieszeni na tą inwestycję, ale tym razem ktoś poszedł po rozum do głowy i Rada Miejska Łodzi dołożyła tą kasę specjalną uchwałą. Finalnie różnica między planami a najtańszą ofertą w pierwszym i drugim przetargu była podobna, tylko z tą różnicą, że w drugim była sporo wyższa ostatecznie niż w pierwszym, bo nie można było za pierwszym razem "dosypać" kasy, no to za drugim dosypało się w sumie więcej. No i tu wróć do powiedzenia Platona.

Najciekawsze:

A R M A G E D O N - to idealnie pasujące tu słowo. Czeka nas absolutnie całkowity paraliż komunikacyjny. W pierwszych planach w rozmowach ze ZDiT zapowiadano ruch wahadłowy. Nie oceniam, czy dobrze, czy źle, ale jakieś argumenty zdecydowały, że taka opcja nie wchodzi podczas budowy w grę. Zdecydowano... Na ponad kilometrowym odcinku od ul. Szczecińskiej do granicy z Aleksandrowem prace prowadzone będą częściowo pod ruchem (UWAGA) tylko z Aleksandrowa do Łodzi. Nie, to nie żart. Wisienką na torcie jest zapowiedź, że będą momenty kiedy i ten ruch jednokierunkowy nie będzie możliwy. Jak 50000 kierowców z Aleksandrowa, Dalikowa i Poddębic będzie wracać do domu? Odpowiedź jest oczywista, będą wracać przez Rąbień. To nie jest śmieszne dla nikogo kto na co dzień jeździ Rąbieńską w Łodzi i Słowiańską w Antoniewie i Rąbieniu, każdy wie, że bez objazdu ulice te w porannym i popołudniowym szczycie są zakorkowane do granic możliwości, a w takiej sytuacji to korek będzie się zaczynał chyba w tunelu na Piłsudskiego w Łodzi. Wyobraźcie sobie ten moment kiedy trochę popada i standardowo sygnalizacja na skrzyżowaniu Rąbieńskiej i Szczecińskiej padnie...

Poczekajcie, zapomniałem dodać, UWAGA, autobus 78 i 84B również pojedzie Słowiańską. Amen.

No tak, trzeba przyznać, że jakoś ten remont Aleksandrowskiej trzeba zrobić i tu zaczyna się kolejny temat, który już zasygnalizowałem. Wykonawca zadeklarował zakończenie prac do 30 listopada 2022. Jedno z pytań, na które do dziś nie dostałem odpowiedzi, co zapewne zakończy się złożeniem pozwu na ZDiT do WSA w Łodzi, brzmi: "jakiej wysokości kary przewiduje umowa za niedotrzymanie przez wykonawcę terminu zakończenia prac?"

Termin 30 listopada jest o tyle istotny, że jego niedotrzymanie, a Łódź słynie z niekończących się remontów, spowoduje wejście w okres zimowy i wykonawca będzie mógł wrócić na budowę w drugiej połowie marca 2023. Tymczasem my będziemy jeździć "przez Rąbień" zimą, śnieg, deszcze, ciemności te sprawy i Słowiańska. Oczami wyobraźni widzę rondo w Rąbieniu przed 8:00 rano kiedy odwożone do szkoły w Rąbieniu są dzieci...

Jestem przerażony, bo wożę córkę do szkoły w Łodzi, zawożę i odbieram, nie wspomnę o tym, że starsza córka chodzi do łódzkiego liceum i już dotąd często spóźniała się na zajęcia, bo MPK ma rozkład jazdy po to żeby wisiał na przystankach, a nie po to żeby jeździć zgodnie z nim. Ja to ja, ale ile tysięcy mieszkańców Gminy Aleksandrów Łódzki, Dalików i Poddębice pracuje w Łodzi? Bez specjalnej analizy większość.

Czy są alternatywne drogi dla Słowiańskiej? Są, no i tutaj zaczyna się trudna analiza mapy. Najbardziej oczywistą alternatywą jest ulica Złotno i Niesięcin, kolejna to jazda przez centrum Konstantynowa w taki lub inny sposób, bo tam można próbować się przeciskać różnymi uliczkami. Jest jeszcze jedna dobra alternatywa jeśli zdecydujesz się w Łodzi pojechać Maratońską, wjechać na S14 i sprawnie dojechać do węzła Aleksandrów Łódzki na S14 - to dobra opcja w obu kierunkach dla tych co jadą z lub do południowej części Łodzi. Dla jadących z północnej części pozostaje opcja przez Zgierz, albo dwa samobójcze rozwiązania: jazda Kąkolową w Łodzi aż do Piotrkowskiej (wyrazy współczucia dla mieszkańców Piotrkowskiej w Aleksandrowie) lub najmniej znanym skrótem: Plonową, Klinową i Romanowską w Łodzi, ale tu fragmentami droga jest gruntowa. Trudno jednoznacznie stwierdzić gdzie łatwiej stracić zawieszenie: na Klinowej, czy Kąkolowej.


Podsumowując: jeśli remont faktycznie, jakimś cudem zakończy się do 30 listopada to pozostanie nam zacisnąć zęby, przeprowadzić się do rodziny w Łodzi lub zamieszkać w Łodzi kątem u znajomych i przeczekać.

Jeśli wykonawca nie odda Aleksandrowskiej 30 listopada 2022 roku to zapewniam Panią Zdanowską i Pana Walaska - wezmę kielnie w dłoń i osobiście zamuruje wejście do Urzędu Miasta Łodzi!


Szczegółowy rozkład jazdy MPK-Łódź

Linia 78 w dni robocze od rana do godz. 19 oraz w soboty i niedzielę

ALEKSANDRÓW ŁODZKI TARGOWY RYNEK – Warszawska, Wojska Polskiego, /Łódź/ Aleksandrowska, Woronicza – DW. ŁÓDŹ ŻABIENIEC – Helska, Brukowa, Limanowskiego, Aleksandrowska, Szczecińska /Antoniew-Rąbień/ Słowiańska, Aleksandrowska /Aleksandrów Łódzki/ Konstantynowska, Wojska Polskiego, Warszawska – ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI TARGOWY RYNEK

Linia 78 w dni robocze po godz. 19 ze względu na prace przy torowisku na ul. Aleksandrowskiej

ALEKSANDRÓW ŁODZKI TARGOWY RYNEK – Warszawska, Wojska Polskiego, /Łódź/ Aleksandrowska, Limanowskiego – RONDO KORFANTEGO – Włókniarzy, Wielkopolska, Woronicza, Helska, Brukowa, Limanowskiego, Aleksandrowska, Szczecińska /Antoniew-Rąbień/ Słowiańska, Aleksandrowska /Aleksandrów Łódzki/ Konstantynowska, Wojska Polskiego, Warszawska – ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI TARGOWY RYNEK

Linia 84A zostanie zawieszona

Linia 84B

TEOFILÓW ROJNA - Rojna, Rydzowa, Aleksandrowska, Szczecińska /Antoniew-Rąbień/ Słowiańska, Aleksandrowska /Aleksandrów Łódzki/ Konstantynowska, Dmowskiego, Poselska, Konstantynowska, Wojska Polskiego /Łódź/ Aleksandrowska, Rydzowa, Rojna – TEOFILÓW ROJNA

Linia N1

Z Andrespola i Janowa do skrzyżowania Aleksandrowska / Szczecińska dojedzie bez zmian, a następnie Szczecińską /Antoniew-Rąbień/ Słowiańską, Aleksandrowską /Aleksandrów Łódzki/ Konstantynowską, Wojska Polskiego i Warszawską do Targowego Rynku w Aleksandrowie Łódzkim.

(źródło informacji ZDiT w Łodzi)




Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Commenting has been turned off.
AleksandrowOnline Logo

Portal internetowy
www.aleksandrowonline.pl
Informacje o Aglomeracji Łódzkiej 
Aleksandrów Łódzki, Łódź, Zgierz, Ozorków, Parzęczew, Dalików, Poddębice, Konstantynów Łódzki, Pabianice, Łódź Teofilów, Łódź Bałuty, Łódź Zielony Romanów, Łódź Zimna Woda, Rąbień, Antoniew, Krzywiec, Bełdów, Prawęcice, Sobień, Krasnodęby, Karolew, Nakielnica, Łobódź, Ruda-Bugaj, Brużyca, aleksandrow lodzki, wiadomości, informacje, sport, kultura, 
pokazujemy korupcje władzy, reportaże TV, wydarzenia, pogoda, rozkłady jazdy MPK, rozkłady jazdy busów, ważne telefony, publicystyka, gmina, sołectwo.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz,

by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

bottom of page